Dzień Skupienia Leśników połączony z wolontariatem na rzecz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
W dniach 27-28 września 2024 r. po raz kolejny członkowie stowarzyszenia „Przyjaźń” spotkali się w miejscowości Harmęże w gościnnych progach klasztoru Franciszkanów pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Naszym dniom skupienia przyświecało hasło: „Czego oczekuje od nas Świat.”
To spotkanie były wyjątkowe nie tylko ze względu na szczególne miejsce w jakim się odbyło. Tym razem w dniach skupienia połączonych z wolontariatem obok członków naszego stowarzyszenia udział wzięła również młodzież klas maturalnych liceum ogólnokształcącego w Końskich wraz z wychowawcami.
Pierwszego dnia tuż po zakwaterowaniu w klasztorze od godziny 10:00 przystąpiliśmy do prac porządkowych na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prace te polegały głównie na uporządkowaniu zadrzewień okalających teren Muzeum poprzez usuniecie z nich czeremchy amerykańskiej oraz martwych i obumierających drzew.
Młodzież wykazała się godną podziwu pracowitością i zaangażowaniem. Po odpoczynku i posiłku licealiści oraz ich opiekunowie spotkali się z Zastępcą Dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Panem Rafałem Pióro.
Pan Dyrektor mimo natłoku obowiązków znalazł czas na prelekcję dla młodzieży i dwudniową wędrówkę po terenie obozu, która dla młodych ludzi była wyjątkowym, skłaniającym do zadumy i głębokich refleksji doświadczeniem.
Wieczorem, po kolacji spotkaliśmy się wszyscy przy wspólnym stole na godzinach skupienia. Poprowadził je tradycyjnie nasz duchowy opiekun ks. dr Lucjan Bielas. Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu uczestników spotkania głos zabrał prezes stowarzyszenia „Przyjaźń” dr inż. Robert Głodowski. Przedstawił przybyłym gościom informacje na temat naszego stowarzyszenia oraz historię trwającej od 2016 roku współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau był miejscem kaźni ludzi reprezentujących różne narodowości, wyznania, zawody. Stowarzyszenie stara się upamiętnić ofiary obozu, w tym pomordowanych tutaj leśników.
Spotkanie ludzi reprezentujących różne pokolenia, środowiska i grupy zawodowe stało się przestrzenią wymiany myśli, cennych doświadczeń i poglądów.
Prowadzący spotkanie ks. Lucjan zwrócił szczególną uwagę na obecność młodzieży. Przypomniał młodym ludziom na jak ważnym etapie swojego życia się znajdują. Przestrzegł ich przed niebezpieczeństwami i pokusami czyhającymi na nich w niezwykle trudnych czasach, w których przyszło im dorastać. Zwrócił też szczególną uwagę na to, że w ich sercach podczas wędrówki przez życie nie może zabraknąć Boga. Świat oczekuje od nas przede wszystkim świadectwa wiary w codziennym życiu.
Duszpasterz zachęcał młodych do wykorzystania tego szczególnego czasu - dni skupienia do zadawania pytań i czerpania z doświadczeń i wiedzy starszych uczestników spotkania. W rozmowach nie brakowało nawiązań do szczególnego miejsca w sąsiedztwie, którego się znaleźliśmy, czyli obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ziemi uświeconej krwią ofiar totalitaryzmu hitlerowskiego.
Po długim i aktywnie spędzonym dniu udaliśmy się na spoczynek.
Drugi dzień skupienia rozpoczęliśmy o godzinie 7 rano Mszą Świętą w kaplicy klasztornej poprowadzoną przez ks. dr Lucjana Bielasa. Podczas homilii nawiązał on do przypadającej 28 września rocznicy śmierci męczennika i Świętego Kościoła Katolickiego Św. Wacława patrona Czech. Ukazując jego ufność w Bogu jako przykład do naśladowania.
Po wspólnym śniadaniu wyruszyliśmy na teren Muzeum Auschwitz-Birkenau gdzie w ramach wolontariatu posadziliśmy kilkadziesiąt sztuk sadzonek dębu, lipy i klona zwyczajnego. Wszystkie wykonywane przez nas prace były nadzorowane przez pracowników Muzeum oraz archeologa.
Dni skupienia zakończył obiad, po którym pożegnaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domów.
Opracował: Paweł Ziobroń